PZPS: Siatkarska oświata trafiła pod strzechy

clip_image001

Pierwszy dzień rywalizacji o tytuł Mistrza Polski Młodzików 2015, który rozgrywany jest w podpoznańskim Tarnowie Podgórnym nie rozstrzygnął jeszcze o niczym. Skład półfinalistów wyłoniony zostanie dopiero w sobotę. Każdy wariant jest możliwy.

Krzysztof Felczak, Koordynator Regionalny Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, znakomity trener, który na bieżąco śledzi przebieg turnieju w Tarnowie Podgórnym jest zbudowany postawą najmłodszego pokolenia siatkarzy. – W każdej z drużyn są chłopcy, którzy mają naprawdę spore predyspozycje by stać się graczami dużego formatu. Naturalnie najbardziej widoczni są ci wysocy, ale jest też kilku, którzy mają fajną technikę. Wszystkich finalistów łączy ogromna ambicja. Tu mamy wszystko, jak na tacy – radość, smutek, łzy.

W wielu drużynach, a w niektórych nawet w komplecie grają zawodnicy objęci wdrożonym w roku 2012 programem upowszechniania sportu wśród dzieci i młodzieży w zakresie piłki siatkowej, czyli mówiąc precyzyjniej w Siatkarskich Ośrodkach Szkolnych. Trener Felczak dostrzega absolutny związek pomiędzy poziomem sportowym turnieju w Tarnowie Podgórnym a trwającą w Polsce od kilku lat siatkarską edukacją. – Przełom rozpoczął się od podjęcia pracy w naszym kraju przez Raula Lozano. Uporządkowany system pojawił się w momencie powołania S.O.S.-ów. Trenerzy dostali materiały dydaktyczne, sprzęt, filmy. Siatkarska oświata trafiła pod strzechy, stała się powszechnie dostępna. Mało tego, sami realizują materiały szkoleniowe, analizują statystyki, video. Trenerzy, i to Ci nawet najmłodsi są kreatorami naszej dyscypliny.

Turniej, zgodnie ze standardami wyznaczonymi przez Polski Związek Piłki Siatkowej rozgrywany jest na profesjonalnym boisku odpowiadającym wymogom stawianym w rozgrywkach najwyższej rangi międzynarodowej, w profesjonalnej oprawie – ba ma również sponsora strategicznego, firmę WAVIN Polska S.A., która zajmuje się zagospodarowaniem wody deszczowej, ogrzewaniem i chłodzeniem, dystrybucją wody i gazu oraz systemami kanalizacji. – Mam nadzieję, że mistrzostwa młodzików w Tarnowie Podgórnym są początkiem długofalowej współpracy z firmą WAVIN, która podobnie, jak gmina Tarnowo Podgórne jest bardzo przychylna siatkówce –podkreśla Marek Bykowski, organizator mistrzostw Polski młodzików.

– Wysoki poziom organizacji turniejów młodzieżowych konsekwentnie realizowany przez PZPS sprawił, że i kluby zorganizowane są na coraz wyższym poziomie, nawet w najmłodszej kategorii wiekowej. Kamery, statystycy, fizjoterapeuci to coraz powszechniejsza praktyka. Przypominam sobie, i to wcale nieodległy czas, że kiedy przyjeżdżaliśmy z dyrektorem Krzysztofem Zimnickim (UMKS MOS Wola Warszawa – przyp. red.) na mecze młodzieży z kamerą, to wzbudzaliśmy spore zdziwienie. Teraz niedopuszczalne jest niemal uczestniczyć w rywalizacji bez kamery i laptopa – zauważa trener Felczak.

W sobotę mecze decydujące o składzie półfinalistów. W praktyce wszystkie rozstrzygnięcia są możliwe.

Szczegóły Mistrzostw Polski Młodzików 2015 w Tarnowie Podgórnym: http://www.pzps.pl/Turnieje//Mistrzostwa-Polski-Mlodzikow-2015/Terminarz-wyniki,group,1105.html

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/fot. Adrian Sawko – vispolska.pl