PZPS: Jacek Kasprzyk: To mogą być najpiękniejsze dni polskiej siatkówki plażowej

We wtorek odbyła się konferencja prasowa władz Olsztyna, potwierdzająca organizację tegorocznych zawodów z cyklu World Tour w siatkówce plażowej. Olsztyński samorząd mocno się angażuje w imprezę.

Spotkanie z mediami odbyło się na terenie Centrum Sportowo Rekreacyjnego „Ukiel” nad Jeziorem Krzywym. To miejsce, gdzie zostaną rozegrane tegoroczne zawody. – Z naszej strony jest wola i ogromne emocje, aby tego zadania się podjąć i je przeprowadzić. Dzisiaj możemy powiedzieć już – tak, impreza będzie w Olsztynie – takie słowa padły już na wstępie z ust Prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza. – Poza miastem i gminą Olsztyn oraz Urzędem Marszałkowskim w organizację imprezy włączy się także olsztyński Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Po 10 latach zawody przenoszą więc ze Starych Jabłonek, położonych 30 km od Olsztyna, do stolicy Warmii i Mazur. Zdecydowały względy finansowe, ale i większe możliwości organizacyjne Olsztyna.

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, poprzednio wieloletni wójt gminy Ostróda, od początku aktywnie wspierający zawody w Starych Jabłonkach, nie wyobraża sobie, aby nie zaangażować się w ich organizację po przeniesieniu do stolicy województwa. – Impreza jest bardzo ważna pod względem sportowym, ale także promocyjnym, a nawet gospodarczym. Dlatego zależało nam, aby nie wyszła z regionu. Olsztyn jest w pełni predestynowany do jej przeprowadzenia. W ostatnich latach poczyniono tu ogromne inwestycje, zapewniające pełną infrastrukturę potrzebną do takiego przedsięwzięcia.

Marszałek nawiązał do będącego na ukończeniu projektu rozbudowy plaży miejskiej i zagospodarowania wybrzeża Jeziora Krzywego, jeziora położonego blisko centrum Olsztyna. Sfinansowana częściowo ze środków unijnych inwestycja robi duże wrażenie, a miejsce z całą pewnością jest odpowiednie do przeprowadzenia rozbudowanej imprezy, zdolnej przyciągnąć nie tylko fanów siatkówki plażowej, ale i turystów.

Olsztyńskiej inwestycji nie szczędził pochwał także Jacek Kasprzyk, Przewodniczący Wydziału Siatkówki Plażowej PZPS. – Bardzo nam zależało, żeby impreza odbyła się w Olsztynie, w tym miejscu, którego wszyscy mogą wam zazdrościć. Jeśli w tę piękną plażę wkomponujemy obiekty sportowe, może to być najwspanialsze siedem dni w historii siatkówki plażowej w Polsce. Olsztyn stoi siatkówką już od lat 60-tych, a mistrzowie świata, czy mistrzowie olimpijscy żyją tu na co dzień.

Gmina Olsztyn deklaruje kwotę miliona złotych, zaś Urząd Marszałkowski wstępnie chce dołożyć do budżetu imprezy ok. 500 tys. złotych. Pozostałe środki będą pozyskiwane od sponsorów, a PZPS też planuje wesprzeć budżet.

Podobnie jak dotychczas w Starych Jabłonkach, wstęp na zawody przez pierwsze dni będzie bezpłatny. Bilety pojawią się prawdopodobnie od półfinałów. Stosowną umowę o organizacji imprezy PZPS podpisze z FIVB w najbliższych dniach, zaraz po rozstrzygnięciu przetargu na prawa telewizyjne do zawodów.

Turniej zostanie rozegrany w dniach 25-30 sierpnia 2015 roku.