FIVB: Warszawa w gronie Sportowych Miast Roku 2014

clip_image001

W plebiscycie organizacji SportAccord Warszawa znalazła się w gronie Sportowych Miast Roku 2014. Kapituła uznała, że jednym z największych wydarzeń sportowych na świecie był Ceremonia i Mecz Otwarcia FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 na Stadionie Narodowym. Przypomnijmy, że Sportowcem globu został Mariusz Wlazły.

Pionierska inauguracja polskich mistrzostw świata znalazła się w gronie takich wydarzeń, jak Igrzyska Olimpijskie w Soczi, Diamentową Liga w Glasgow oraz piłkarskie mistrzostwa globu w Rio de Janeiro.

Ceremonię i Mecz otwarcia FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 na Stadionie Narodowym w Warszawie obejrzało  62 000 kibiców na stadionie i dziesiątki milionów widzów przed telewizorami w ponad 160 krajach.

Wszyscy byli zgodni – to była wspaniała wizytówka Polski, którą zobaczył cały świat. Siatkówka weszła na nowy poziom – globalnego show, łączącego sport i widowiskową oprawę współtworzoną przez najlepszych kibiców.

Podczas inauguracyjnego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014, w którym Polska pokonała Serbię 3:0, padł rekord liczby widzów w historii tej imprezy. Na trybunach Stadionu Narodowego zasiadło 63 tys. kibiców. Finał w 1952 r. w Moskwie obejrzało 50 tysięcy osób. – Stadion aż kipi! – mówił 30 sierpnia ubiegłego roku Prezydent RP Bronisław Komorowski. – Te mistrzostwa to święto nie tylko polskie, ale także całego świata.

Mimo porażki swojego zespołu jestem dumny z tego, że uczestniczyłem w tak niezwykłym meczu, który był rozgrywany przy tak licznej publiczności – powiedział wówczas kapitan reprezentacji Serbii Dragan Stankovic. – Jestem przekonany, że było to najważniejsze wydarzenie w światowej siatkówce.

To, co stało się na Narodowym było czymś nieprawdopodobnym – ocenił  Prezydent FIVB Ary Graca.  – Polska wysłała światu sygnał, że tutaj znajduje się serce siatkówki.

„Serbscy siatkarze uklękli przed 60 tysiącami Polaków na początku mistrzostw świata” – głosił następnego dnia tytuł największej serbskiej gazety „Blic”.

– Ponad 60 tysięcy kibiców było współbohaterami widowiska otwarcia mistrzostw – podsumował Bolesław Pawica, reżyser ceremonii. – To oni stworzyli to show na skalę, której jeszcze świat nie widział.

– Nogi mi się trzęsą – mówił tego sierpniowego wieczoru Piotr Gruszka, który na Stadionie Narodowym został uhonorowany w związku z zakończeniem reprezentacyjnej kariery (najwięcej w reprezentacji – 450) .  – Jestem szczęśliwy i dumny, że jestem Polakiem! Dziękuję przede wszystkim Wam, kibicom, że mogłem uczestniczyć w takich cudownych meczach siatkówki, przy tak wspaniałym dopingu.

– Hymn Polski odśpiewany przez tak liczną publiczność to było coś cudownego – zachwycał się kapitan reprezentacji Polski Michał Winiarski– To najlepszy Mazurek Dąbrowskiego, jaki miałem okazję usłyszeć i zaśpiewać. Zapamiętam ten dzień do końca życia.

– To, co widziałem i przeżyłem na Stadionie Narodowym, było jedyne w swoim rodzaju. – powiedział ze wzruszeniem Włodzimierz Sadalski, mistrz świata z Meksyku 1974. – Dzięki temu przypomniałem sobie niesamowitą atmosferę, jaka panowała w Polsce w 1974, gdy wróciliśmy ze złotym medalami. Co to byłyby za emocje, gdy chłopaki zdobyli teraz złoto!

Te złote emocje powróciły 21 września 2014 po finale w katowickim Spodku i złote marzenia zostały spełnione.