CEV: ZAKSA Kędzierzyn-Koźle awansowała po złotym secie

Grająca głębokimi rezerwami ZAKSA Kędzierzyn Koźle awansowała do fazy challenge Pucharu CEV. Polacy co prawda przegrali z Arkasem Izmir 0:3, ale w złotym secie okazali się lepsi.

Zaledwie w dziewięcioosobowym składzie wyjechała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle do Izmiru. Z powodów zdrowotnych nie mogli pojechać: Paweł Zatorski, Michał Ruciak, Jurij Gladyr, Łukasz Wiśniewski i Paweł Zagumny. Sprawy proceduralny zatrzymały natomiast drugiego rozgrywającego ZAKSY – Holendra Nimira Abdela Aziza. Przypomnieć należy, że zabiegowi musiał się poddać trener Sebastian Świderski, więc zespół w Turcji prowadził Michał Chadała.

Mecz dobrze rozpoczęli gospodarze, którzy szybko objęli prowadzenie 6:2. Nasi zawodnicy m.in. dzięki skuteczności w ataku Kaya Van Dijka doprowadzili do remisu 11:11. Jednak od tego momentu inicjatywę przejęli gracze Arkasu i ostatecznie triumfowali w pierwszej odsłonie 25:20.

Kolejna partia była bardzo zacięta i wyrównana. Szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę. Na drugiej przerwie technicznej kędzierzynianie prowadzili dwoma oczkami. Niestety w końcówce lepsi okazali się podopieczni Glenna Hoag’a i wygrali 27:25.

Po zmianie stron, uskrzydleni zwycięstwem w poprzednim secie,  na parkiecie dominowali gospodarze. Objęli oni prowadzenie na początku partii i powiększali je z biegiem czasu. Dominowali w każdym elemencie gry. Wygrali pewnie do 16.

Ponieważ w Kędzierzynie zwycięstwo odniósł polski zespół, o awansie do kolejnej fazy Pucharu CEV decydować miał złoty set.

W decydującej partii od mocnego uderzenia rozpoczęli kędzierzynianie, którzy szybko wyszli na prowadzenie 5:2. Gospodarze zaczęli popełniać błędy, a podopieczni Michała Chadały złapali „wiatr w żagle”. Ich gra zdecydowanie uległa poprawie, a koncentrację utrzymali do końca. Wygrali złotego seta 15:10 i awansowali do fazy challenge Pucharu CEV.

Arkas Izmir – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:20, 27:25, 25:16)

Złoty set: 10:15

Arkas Izmir: Yigit Gulmezoglu, Hakki Capkinoglu, Gavin Schmitt, Kevin Tillie, Leonel Marshall, Mustafa Koc, Hasan Yesilbudak (libero) oraz John Perrin

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle: Michał Superlak, Lukas Loh, Dick Kooy, Wojciech Kaźmierczak, Krzysztof Rejno, Kay Van Dijk, Korneliusz Banach (libero)