PZPS: Przed II Kongresem Siatkówki Młodzieżowej

clip_image002

– Polski Związek Piłki Siatkowej przywiązuje ogromną rolę do pracy z młodzieżą, do szkolenia najmłodszych kadr, gdyż bez tego nie będzie wyników w kategoriach seniorskich – mówi Przewodniczący Wydziału d/s Młodzieży PZPS, Waldemar Sagan. We wtorek i środę w Centrum Szkoleniowym Falenty odbędzie się II Kongres Siatkówki Młodzieżowej.
– W trakcie Kongresu przedstawionych zostanie wiele projektów i tematów przez osoby na co dzień związane z siatkówką młodzieżową. Liczę, że w trakcie debaty nakreślone zostaną kierunki działań, które będą realizowane w następnym czteroleciu – powiedział Waldemar Sagan. Przewodniczący Wydziału d/s Młodzieży PZPS przypomniał, że zwołanie II Kongresu Siatkówki Młodzieżowej jest realizacją Uchwały Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego PZPS.
Po otwarciu Kongresu przez Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pawła Papke o systemie sportu młodzieżowego w Polsce – jego organizacji, finansowaniu, pespektywach mówić będzie Włodzimierz Pazik z Zespołu Sportu Młodzieżowego Instytutu Sportu.
Coraz popularniejsze w Polsce stają się rozgrywki Kinder oraz Volleymanii i o nich będzie mówić m.in. Zbigniew Krzyżanowski, Szef Szkolenia Siatkarskich Ośrodków Szkolnych. – Turniej ORLIK Volleymania z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – powiedział Zbigniew Krzyżanowski. – Naszym marzeniem jest, żeby w tych zawodach brała udział jeszcze większa liczba drużyn.
Zbigniew Krzyżanowski uważa, że idea projektu ORLIK Volleymania jest trafiona. – Już na tym etapie turnieju widać wyróżniających się zawodników czy zawodniczki. Obserwując grę uczestników gołym okiem można dostrzec to, że te osoby nie trenują od kilku tygodni czy miesięcy, ale robią to już od kilku lat. Turnieje takie  jak ORLIK Volleymania potęgują zainteresowanie siatkówką – powiedział.
Nie brakuje oczywiście problemów. – Często z dalszej gry i szkolenia rezygnują dziewczyny. Odchodzą z siatkówki w okresie pomiędzy gimnazjum a liceum. Jeśli nie znajdzie się dla nich odpowiedniego miejsca do treningu i rozgrywek to niestety będziemy mieli problemy związane z żeńską siatkówką. Uważam, że  na tym etapie trzeba wykonać jeszcze wiele pracy – podkreślił Zbigniew Krzyżanowski.
Ważne miejsce w Polskiej Siatkówce zajmują Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, Spale i Szczyrku. O organizacji szkolenia w tych placówkach mówić będą Sławomir Robert, Leon Bartman oraz Grzegorz Wagner. Referat o szkoleniu w młodzieżowych kadrach narodowych siatkówki halowej wygłosi Dyrektor Pionu Sportu i Szkolenia w PZPS, Włodzimierz Sadalski.
Polska koncepcja Siatkarskich Ośrodków Szkolnych jest już doskonale znana w innych krajach. Szef tego projektu Waldemar Wspaniały wielokrotnie o nim mówił podczas spotkań w FIVB i CEV.
– Siatkarskie Ośrodki Szkolne są nie tylko ważne w aspekcie sportowym. Stały się lokalnymi centrami rozwoju siatkówki i popularyzacji zdrowego trybu życia. Na pewno w miejscowościach gdzie one działają nastąpiło zwiększenie zainteresowania siatkówką wśród mieszkańców. W 62 procentach szkół, gdzie działają S.O.S-y, nastąpił wzrost zainteresowania lekcjami wychowania fizycznego – powiedział Waldemar Wspaniały.
Były trener męskiej reprezentacji będzie również na Kongresie mówić o projekcie Młodej Ligi, który od kilku lat funkcjonuje w systemie rozgrywek młodzieżowych.
– Wysoko oceniam wprowadzenie tego pomysłu w życie – powiedział Waldemar Wspaniały. – Spełnia on swoje zadanie. W klubach Młodej Ligi grali m.in. tacy zawodnicy jak Grzegorz Bociek, Mateusz Bieniek, Dawid Dryja, Dawid Konarski czy Aleksander Śliwka. Obecnie doskonale sobie radzą nie tylko na boiskach ekstraklasy, ale również w reprezentacjach kraju różnych kategorii wiekowych.
O rozgrywkach Młodej Ligi Kobiet, które wprowadzone zostały w poprzednim sezonie, mówić będzie Alojzy Świderek. Były trener reprezentacji kobiet wygłosi również referat na temat „Dokształcania trenerów.”
Jednym z gości II Kongresu Siatkówki Młodzieżowej będzie II trener naszej męskiej reprezentacji, wybitny francuski szkoleniowiec Philippe Blain. W środę opowie on o „Systemie szkolenia młodzieży w piłce siatkowej we Francji.”
Wiele miejsca podczas II Kongresu Siatkówki Młodzieżowej przeznaczone zostanie na rozgrywki i szkolenie najmłodszych o czym mówić będą Agnieszka Cyran, Henryk Borowski, Sebastian Michalak i Dariusz Pomykalski. Sebastian Michalak przedstawi „Projekt zmian w systemie ekwiwalentów za zmianę barw klubowych.” I Kongres Siatkówki Młodzieżowej odbył się w 2009 roku.
Otwarcie Kongresu zaplanowano we wtorek o 12.00, a zakończenie w środę o 13.30.

Autor/Źródło: Eugeniusz Andrejuk

M.Sz.