XX MPO 2015

autor:Kamil Składowski, fot. Adrian Sawko

clip_image001

W trakcie ORLEN XX mistrzostw Polski Old Boy’ów imienia Wojciecha Zielińskiego zagrało 545 zawodników, z 51 drużyn. W trakcie trzech dni zmagań było wiele sportowych emocji, a wszyscy zawodnicy podkreślali, że organizacja była na najwyższym światowym poziomie.

– Takich atrakcji mogą pozazdrościć inne turnieje – podkreśla legenda Mostostalu Sebastian Świderski, który podobnie jak cała plejada gwiazd ligowych czy reprezentacyjnych był zachwycony tym, co zastał w Drzonkowie. Wszyscy chwalili sprawny przebieg samych rozgrywek (91 spotkań, rozgrywane jednocześnie na sześciu boiskach), jak i imprezy integracyjne, które przygotowano dla wszystkich uczestników. Zawodnikom pomagał nawet system informatyczny oparty na doskonale znanym z PlusLigi protokole elektronicznym, dzięki któremu wyniki meczów, plan gier i układ grup był dostępny niemal natychmiast po każdym zakończonym spotkaniu. – Zawodnicy mogli śledzić wyniki, rozstawienie na specjalnym monitorze, już drugi sezon odeszliśmy od drukowania wyników i tabel. Teraz mamy wszystko w formie elektronicznej, podane w czytelny i szybki sposób – mówi Paweł Ignatowicz, szef informatycznej obsługi turnieju.

– To zupełnie inna praca, niż to co robiliśmy w 1995 roku, gdy mistrzostwa zostały rozegrane po raz pierwszy – wspomina główny sędzia turnieju Cezary Matusiak (pełni tę funkcję już w 19. edycji!). – Teraz nie musimy wszystkiego zapisywać, drukować, uzupełniać. Zresztą warto pamiętać, że także pod względem obsługi sędziowskiej mistrzostwa mają bardzo wysoką jakość. W turnieju pracowało bowiem wielu znanych polskich arbitrów, m.in. międzynarodowi Maciej Maciejewski, Krzysztof Szmydyński, czy Maciej Twardowski. Taka obsada gwarantowała wysoki poziom i to, że drużyny były zadowolone i nie dochodziło do spięć.

W samych zawodach wystąpiło wielu byłych i nawet obecni gracze PlusLigi, jak Daniel Pliński, Dawid Murek czy Piotr Lipiński, w każdej z kategorii wiekowych dało się znaleźć znanych graczy sprzed lat. – Najważniejszą częścią tych zawodów wcale nie były medale, najważniejsze że co roku spotykamy się w gronie siatkarskich przyjaciół. Żeby zdrowo żyć trzeba się ruszać, więc ten turniej jest dla nas wszystkich bardzo ważny, dopóki człowiek będzie mógł będzie tu przyjeżdżał. Zdradzę, że mamy pomysł, by nasze mistrzostwa rozrosły się na świat, by nie dotyczyły tylko nas Polaków. Zobaczymy, jak to się uda przeprowadzić, jednak to może być kolejny krok, by turniej się rozwijał – mówi prezes Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej Jacek Kasprzyk, jednocześnie złoty medalista mistrzostw w kategorii 45+ w barwach zespołu XXL Warszawa.
Najstarszym zawodnikiem imprezy był Edward Starczewski z drużyny POL- JACK Łódź (rocznik 1939), najmłodszym był Marcin Pocztarek z ekipy LEK-STOM Gorzów Wielkopolski (rocznik 1980).
Sponsorem tytularnym XX mistrzostw Polski Old Boy’ów imienia Wojciecha Zielińskiego jest firma ORLEN.