FIVB: Puchar Świata 2015

Światowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) ogłosiła zasady kwalifikacji do Pucharu Świata. Zarówno męski, jak i żeński turniej odbędzie się w Japonii. Polacy mają w nim zapewniony udział jako mistrzowie świata. Zabraknie w nim za to Polek.

Puchar Świata będzie pierwszą okazją do wywalczenia kwalifikacji olimpijskiej. Weźmie w nim udział dwanaście zespołów, które powalczą o dwie przepustki na igrzyska w Rio de Janeiro. Zarówno żeński, jak i męski turniej po raz kolejny odbędzie się w Japonii. Zmagania kobiet rozegrane zostaną od 22 sierpnia do 6 września, natomiast turniej męski przewidziano od 8 do 23 września. W obu turniejach nie zagra reprezentacja Brazylii, która – jako gospodarz igrzysk olimpijskich – ma już w nich zapewniony udział.

W rywalizacji mężczyzn o Puchar Świata na pewno weźmie udział Japonia (gospodarz zawodów) oraz Polska (mistrz świata). Pozostałe dziesięć miejsc zapełnią po dwa zespoły z poszczególnych konfederacji. Z Europy będą to Włochy oraz Rosja (wyłonione na podstawie rankingu CEV). Azję reprezentować będą Iran oraz Australia (dwie najwyżej sklasyfikowane azjatyckie drużyny w rankingu FIVB). Dwie drużyny z Ameryki Południowej wyłoni turniej kwalifikacyjny. Przedstawicieli Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów poznamy po Final Four, które zostanie rozegrane w dniach 19-24 maja, zaś przedstawiciele Afryki wyłonieni zostaną na podstawie klasyfikacji Mistrzostw Narodów Afryki, które zaplanowano na 12-22 lipca.

Wśród kobiet pewne udziału w Pucharze świata są Japonki (gospodynie) oraz Amerykanki (mistrzynie świata). Ponadto znamy już przedstawicieli Europy i Azji. Ten pierwszy kontynent reprezentować będzie Serbia oraz Rosja (wyłonione na podstawie rankingu CEV), zaś ten drugi – Chiny i Korea Południowa (dwie najwyżej sklasyfikowane azjatyckie ekipy w rankingu FIVB). Przedstawicielki Afryki wyłonią Mistrzostwa Narodów Afryki, które zaplanowano na 10-20 czerwca, zespoły z Ameryki Południowej o dwie przepustki powalczą w turnieju kwalifikacyjnym, zaś dwie drużyny ze strefy NORCECA poznamy po Final Four, które odbędzie się w dniach 3-8 czerwca.

Przypomnijmy, że w poprzedniej edycji Pucharu Świata wśród mężczyzn najlepsi okazali się Rosjanie, którzy wyprzedzili Polaków i Brazylijczyków, natomiast wśród kobiet triumfowały Włoszki przed Amerykankami i Chinkami.