FIVB: POLSKA 2014 – przypominamy dzień drugi

clip_image001

Właśnie mija pierwsza rocznica polskich, historycznych, siatkarskich Mistrzostw Świata. Po Ceremonii i Meczu Otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczął się kolejny etap organizacyjnej operacji – mecze grupowe w dwóch, z sześciu Miast – Gospodarzy: Wrocławiu i Krakowie. Turniej nabierał rozpędu.

http://poland2014.fivb.org/pl

Polskie mistrzostwa były pod każdym względem rekordowe. W ciągu 23. dni, w tym 18. meczowych zaplanowano 103. mecze w siedmiu miastach. Drużyny, które marzyły o miejscu na podium, ba miejsce w pierwszej szóstce turnieju musiały zaplanować trzynastomeczowy maraton. Takiego rozmachu nie było w historii siatkarskich mistrzostw globu.

W grupie polskiej, czyli A grały Argentyna, Australia, Kamerun, Serbia i Wenezuela. Najciekawszy mecz I kolejki odbył się dzień wcześniej na Stadionie Narodowym i przyniósł pewne zwycięstwo biało-czerwonych. Następnego dnia we Wrocławiu niespodzianek nie odnotowano.

Krakowska grupa D uchodziła za najbardziej interesującą. Znalazło to potwierdzenie już pierwszego dnia rywalizacji w Kraków Arenie. Wschodząca gwiazda siatkówki irańskiej ograła zawsze potencjalnie groźnych Włochów a Amerykanie mocno męczyli się z Belgami.

WYNIKI

Grupa A Warszawa/Wrocław

30.08. 2014

Polska – Serbia 3:0 (25:18, 25:19, 25:18),

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5343-Poland-Serbia/post

31.08.2014

Wenezuela – Argentyna 0:3 (23:25, 17:25, 19:25)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5345-Venezuela-Argentina/post

Kamerun – Australia 0:3 (22:25, 15:25, 18:25)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5347-Cameroon-Australia/post

Grupa D Kraków

31.08.2014

Włochy – Iran 1:3 (16:, 25, 25:23, 21:25, 22:25)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5344-Italy-Iran,%20Islamic%20Republic%20of/post

Belgia – USA 2:3 (21:25, 25:17, 16:25, 25:11, 11:15)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5346-Belgium-United%20States/post

Portoryko – Francja 0:3 (23:25, 22:25, 24:26)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5348-Puerto%20Rico-France/post

W oficjalnych wypowiedziach i medialnych doniesieniach nadal dominowały tematy związane z nadzwyczajną Ceremonią i Mecze Otwarcia na Stadionie Narodowym.

…o FIVB MISTRZOSTWACH ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 powiedzieli/ napisali:

Lloy Ball, mistrz olimpijski z Pekinu, były reprezentant USA:

Oglądałem pierwszy mecz i myślę, że USA będą ok w turnieju. W meczu z Belgią nasi zeszli do poziomu rywala. Nerwowość w poczynaniach Amerykanów rzucała się w oczu. Chłopcy wygrali Ligę Światową i oczekiwania w stosunku do nich są ogromne.

Dmitryj Muserski, reprezentant Rosji:

Mamy dobre wspomnienia z tą halą, wygraliśmy tutaj Ligę Światową i bardzo lubię tutaj wracać – rosyjski środkowy o Ergo Arenie w Gdańsku.

Justin Duff, reprezentant Kanady:

Rosja ma wielu świetnych graczy i dziś to udowodniła. W końcu to mistrzowie olimpijscy i Europy. Jednak mimo porażki jestem zadowolony z naszej postawy w tym meczu.

John Gordon, reprezentant Kanady:

On był dziś niesamowity i myślę, że to jego postawa uniemożliwiła nam osiągnięcie lepszego wynikukanadyjski przyjmujący o Dmitriju Muserskim.

Andrea Anastasi, były trener reprezentacji Polski:

Rosja zagrała dobry mecz i na pewno są jednym z faworytów tych mistrzostw. Wierzę, że Polskę stać na awans do czwórki. Kto wygra, nie wiem. Jest sporo faworytów jak Rosja, Brazylia czy Włosi, którzy choć przegrali mecz z Iranem, też są silni.

Sergio Hernandez, trener reprezentacji Meksyku:

To nasza pierwsza wizyta w Gdańsku, ale nie pierwsza w Polsce. Jesteśmy przyzwyczajeni do meksykańskiej publiczności, która jest głośna i żywiołowa. Tutaj w Polsce fani są trochę spokojniejsi, ale miłe jest to, że oni naprawdę czują siatkówkę.

Plamen Konstantinov, trener reprezentacji Bułgarii:

Po tym, co już zdążyłem zaobserwować, będą to najlepsze mistrzostwa świata w historii.

Andriej Aszczew, reprezentant Rosji:

Finał mistrzostw Europy w 2013 roku odbył się również na stadionie piłkarskim. Ale tamtego wydarzenia w Kopenhadze nie ma co nawet próbować porównywać z meczem otwarcia na Stadionie Narodowym. Polacy organizują imprezy siatkarskie z wielkim rozmachem.  

Konstantin Shumov, reprezentant Finlandii:

Zagraliśmy w mistrzostwach świata po raz pierwszy od 32 lat. I na inaugurację przytrafiło się nam coś fantastycznego. Była też wspaniała gra i znakomity doping kibiców, który nas niósł. Czy może być coś piękniejszego? –  po zwycięskim spotkaniu 3:2 z obrońcą srebrnego medalu Kubą.

Ricardo Lucarelli, reprezentant Brazylii:

Spodek? Znam to miejsce. Byłem tutaj pięć może sześć razy. W tej hali zawsze gra się fantastycznie.

Jakub Bednaruk, trener AZS Politechnika Warszawska:

Adrenalina musiała być na najwyższym poziomie. Nawet ja chciałem kogoś udusić z tego wszystkiego, a co dopiero musiało dziać się w organizmach i psychice siatkarzy, którzy wybiegali na boisko. Na wielkie pochwały zasługuje tutaj sztab szkoleniowy. To właśnie trenerzy przygotowali tak zawodników, że nie myśleli o niczym innym, tylko o Serbach – o Ceremonii i Meczu Otwarcia. (za wp.pl)

Krzysztof Ignaczak, reprezentant Polski:

Atmosfera była niesamowita. Podczas prezentacji ugięły się pode mną nogi. Miałem ochotę biec do przodu dwa kroki, a cofnąć się trzy, by jak najdłużej celebrować ten moment. To było coś niespotykanego.  (za wp.pl)

Paweł Zatorski, libero reprezentacji Polski:

My tu trenowaliśmy od dwóch dni i próbowaliśmy sobie wyobrazić, jak będzie wyglądał ten stadion pełen ludzi, ale stawiam, że żaden z nas nie wyobraził sobie tego do końca. Siatkarska publiczność, nie ujmując nic piłkarskiej, jest wspaniała i dziękujemy im za to.

Łukasz Kadziewicz, były reprezentant Polski:

Nie sądziłem, że to się uda i że będzie aż tak pięknie. Byłem w takim szoku, że nie zdołałem nagrać na swój kanał na YouTube „Kadziu projekt” żadnego materiału. Nie pamiętam, kiedy takie emocje we mnie buzowały podczas wydarzenia sportowego. Było to coś wielkiego, pięknego. Brawo organizatorzy, brawo Polacy.

Andrea Anastasi, były selekcjoner biało-czerwonych:

O mój Boże! Myślałem, że nigdy nie doczekam czegoś takiego. Marzyłem całe życie, żeby moja siatkówka była równie ważna jak piłka nożna i wreszcie się doczekałem. Impreza na Stadionie Narodowym przyprawiła mnie o palpitacje serca, rozpierała mnie duma, nawet jeśli było mi bardzo przykro, że to nie ja stoję z chłopakami na boisku.

Marek Magiera, dziennikarz – współprowadzący Ceremonię i Mecz Otwarcia

To było niesamowite przeżycie. Tego nie da się oddać słowami. Kibicami siatkarskimi możemy się chwalić na całym świecie.

„O Globo”, Brazylia:

„Mecz otwarcia Euro 2012 na Stadionie Narodowym w Warszawie obejrzało 56,070 fanów. Na inaugurację siatkarskiego mundialu obiekt zyskał nowy rekord frekwencji, który nigdy nie zostanie pobity. –http://www.radiozet.pl/Mundial-siatkarski-2014/Show-jakiego-nie-bylo-.-Swiatowe-media-zachwycone-inauguracja-MS-siatkarzy

„La gazzetta dello sport”, Włochy:

Show, jakiego świat dotąd nie widział. Takiego wydarzenia, ze znakomitą muzyką i inscenizacją, z udziałem setek tancerzy i akrobatów oraz na oczach 62,000 fanów, jeszcze w historii nie było –http://www.radiozet.pl/Mundial-siatkarski-2014/Show-jakiego-nie-bylo-.-Swiatowe-media-zachwycone-inauguracja-MS-siatkarzy

„La gazzetta dello sport”, Włochy:

To było przedstawienie, którego światowa siatkówka jeszcze nie widziała. Chociaż zdarzały się już mecze na obiektach piłkarskich, to nigdy nie było takiego show jak w sobotę, z setkami tancerek. Stworzono niepowtarzalne widowisko. Stadion Narodowy trząsł się od entuzjastycznych braw na początek mistrzostw świata. To był sport, ale już niedaleko było mu do show.

http://siatkowka2014.przegladsportowy.pl/siatkowka/mistrzostwa-swiata-w-siatkowce-mezczyzn-2014,mistrzostwa-swiata-w-siatkowce-2014-jak-siatkowka-stala-sie-narodowa,artykul,497943,1,1102.html

„Bild”, Niemcy

62,000 biletów na mecz Polska-Serbia sprzedało się w 100 minut. Kibice, którzy zdecydowali się nabyć wejściówki na Stadion Narodowy wzięli udział w absolutnie historycznym wydarzeniu. –http://www.radiozet.pl/Mundial-siatkarski-2014/Show-jakiego-nie-bylo-.-Swiatowe-media-zachwycone-inauguracja-MS-siatkarzy

„Sport”, Rosja

Zjednoczeni w siatkówce, Polscy siatkarze znakomitą grą w idealny sposób podziękowali rekordowej publiczności za atmosferę, której żaden z 62,000 kibiców na Stadionie Narodowym nie zapomni do końca –http://www.radiozet.pl/Mundial-siatkarski-2014/Show-jakiego-nie-bylo-.-Swiatowe-media-zachwycone-inauguracja-MS-siatkarzy

„Sport”, Francja

Polska już zasłużyła na mistrzostwa świata. Pod względem organizacyjnym nie ma sobie równych. Efektowne zwycięstwo z Serbią pokazało, że i sportowo turniej może okazać się dla gospodarzy wielkim sukcesem. –http://www.radiozet.pl/Mundial-siatkarski-2014/Show-jakiego-nie-bylo-.-Swiatowe-media-zachwycone-inauguracja-MS-siatkarzy

Dnevni avaz” , Bośnia i Harcegowina

Po 62 latach został pobity rekord frekwencji na meczy siatkówki. W 1952 r. spotkanie ZSSR – Czechosłowacja obejrzało 50,000 kibiców. Na Stadionie Narodowym w Warszawie zasiadło 65,000 fanów. –http://www.radiozet.pl/Mundial-siatkarski-2014/Show-jakiego-nie-bylo-.-Swiatowe-media-zachwycone-inauguracja-MS-siatkarzy

„Sportski Żurnal”, Serbia

Serbowie nie dostosowali się do imponującego show jakie polscy kibice stworzyli na Stadionie Narodowym. 65,000 fanów ubranych w biało-czerwone barwy wprowadziło w nasze szeregi strach, niepewność i rezygnację. –http://www.radiozet.pl/Mundial-siatkarski-2014/Show-jakiego-nie-bylo-.-Swiatowe-media-zachwycone-inauguracja-MS-siatkarzy

Sport Express, Rosja

Na trybunach zasiedli prawdziwi fani siatkówki i nikomu nie przyszło nawet do głowy sztucznie zapełniać trybuny, jak ma to miejsce w innych krajach: Na siatkówkę przyszło 62 tysiące kibiców i nie byli to żołnierze ani studenci, zebrani, żeby dodać widowisku blasku, ale ludzie, którzy zapłacili za bilety. –http://siatkowka2014.przegladsportowy.pl/siatkowka/mistrzostwa-swiata-w-siatkowce-mezczyzn-2014,mistrzostwa-swiata-w-siatkowce-2014-jak-siatkowka-stala-sie-narodowa,artykul,497943,1,1102.html

We wtorek przypomnimy wydarzenia z 1 września 2014 roku.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej

M.Sz.