FIVB: POLSKA 2014 – przypominamy dzień czwarty

clip_image001

Właśnie mija pierwsza rocznica polskich, historycznych, siatkarskich Mistrzostw Świata. Po historycznej Ceremonii i Meczu Otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie biało-czerwoni pokonali w trzech setach Serbię Polacy przenieśli się do historycznej i monumentalnej Hali Stulecia we Wrocławiu.

http://poland2014.fivb.org/pl

Przed meczem z Australią, która podczas turnieju olimpijskiego pokonała Polaków i mocno wyhamowała naszą reprezentację w walce o strefę medalową kibice i eksperci nie kryli obaw o wynik tej potyczki. W dodatku zagadką było, jak kadra Stephana Antigi po inauguracji na Stadionie Narodowych przy widowni ponad 60 – tysięcznej zareaguje przy trybunach o dziesięć razy mniejszych. Obydwie obawy były bezpodstawne. Polacy zrewanżowali się za Londyn a atmosfera w Hali Stulecia była równie zachęcająca do walki, jak na Narodowym.

Do sporej niespodzianki doszło w grupie D, rozgrywającej mecze w Krakowie. Iran po raz kolejny potwierdził, że zasłużenie uważany jest za zespół nieczujący respektu przed nawet najbardziej utytułowanymi rywalami. Po fascynującym tie breaku wyższość Persów musieli uznać Amerykanie. Równie zacięta i emocjonująca była potyczka francusko – włoska. Drużyna z Półwyspu Apenińskiego, przegrywała 0:2, by podnieść się w kolejnych trzech partiach. Takie mecze były najlepszą promocją mistrzostw. To spotkanie obejrzało 11 500 widzów. W kolejnych dniach Kraków Arena nadal imponowała frekwencją.

„Spotkania z siatkówką 2014” to projekt edukacyjno – rekreacyjny, który dedykowany był  dzieciom i młodzieży z Dolnego Śląska podczas FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014. Fundacja Doroty Świeniewicz przeprowadziła organizację „Spotkań z siatkówką 2014” dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej z okolic Wrocławia. Współpracy przy projekcie podjęły się szkoły w Dzierżoniowie, Oleśnicy oraz Koluszkach.

Grupa A Warszawa/Wrocław

2.09.2014

Argentyna – Serbia 1:3 (17:25, 25:20, 21:25 21:25)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5355-Argentina-Serbia/post

Wenezuela – Kamerun 3:1 (25:22, 25:21, 31:33, 25:14)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5357-Venezuela-Cameroon/post

Polska – Australia 3:0 (25:17, 25:19, 25:22) 

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5359-Australia-Poland/post

Grupa D Kraków

2.09.2014

USA – Iran 2:3 (23:25, 19:25,25:19, 25:18, 15:17)

Szczegóły:http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5356-United%20States-Iran,%20Islamic%20Republic%20of/post

Belgia – Portoryko 3:0 (25:19, 25:17, 25:20)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5358-Belgium-Puerto%20Rico/post
Francja – Włochy 2:3 (25:20, 25:20, 23:25, 13:25, 12:15)

Szczegóły: http://poland2014.fivb.org/pl/terminarz/5360-France-Italy/post

…o FIVB MISTRZOSTWACH ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 powiedzieli/ napisali:

Stephane Antiga, trener reprezentacji Polski:

Jestem bardzo szczęśliwy po wygranym meczu. To nie był dla nas łatwy pojedynek. Cieszę się, że popełniliśmy mało błędów w zagrywce, graliśmy mądrze. Popełniliśmy błędy w bloku, ale wykorzystywaliśmy kontrataki, co cieszy. Po tych wszystkich emocjach w Warszawie udało nam się skoncentrować na ten mecz, co jest bardzo pozytywne. Ważne, by do każdego kolejnego meczu podchodzić tak samo.

Michał Winiarski, kapitan reprezentacji Polski:

Jestem bardzo szczęśliwy ze zwycięstwa w takim stylu. Pokazaliśmy, że nasza gra zaprezentowana na Stadionie Narodowym nie była przypadkiem. Rozegraliśmy fantastyczne spotkanie. Widać ducha naszej drużyny, walczymy o każdą piłkę. Cieszymy się z bardzo ważnych dla nas kolejnych trzech punktów. W noc po meczu w Warszawie nie mogliśmy zasnąć. Niedziela pozwoliła nam na dojście do siebie. Dzisiaj poziom adrenaliny, jaki był przed meczem z Serbią, był znacznie mniejszy. Najważniejszy jest kolejny mecz, to na nim musimy się teraz skupić. Do kolejnego spotkania przystąpimy bardzo skoncentrowani. Zdajemy sobie sprawę, że mecz chociażby z Wenezuelą, może się okazać trudniejszy niż pojedynek z teoretycznie mocniejszym rywalem.

Jon Uriarte, trener reprezentacji Australii:

Dzisiaj zderzyliśmy się z rzeczywistością. Zaważyło doświadczenie. Polska jest zdecydowanie bardziej doświadczoną drużyną. Mieliśmy dobry cykl olimpijski, zrealizowaliśmy przed mistrzostwami cele, które sobie założyliśmy, a potem przyszedł taki mecz. Mimo przegranej cieszę się z takiej cudownej lekcji. W trakcie spotkania spotkały nas bolesne momenty, nie wykorzystaliśmy paru szans. Szkoda, że nie poddajemy się. Teraz musimy na treningach odbudować naszą grę i wrócić mocniejsi na kolejny pojedynek.

Aidan Zingel, kapitan reprezentacji Australii:

Niestety, dzisiaj przegraliśmy. Nie wytrzymaliśmy ciśnienia i nerwów z polskimi kibicami. Zaodziliśmy w akżdym elemencie, zwłaszcza na zagrywce. Polska wykonała znakomitą pracę. Nie mieliśmy dobrego przyjęcia, co zaważyło o takim rezultacie spotkania. Skupić się na kolejnych meczach, pracować dalej.

sport.pl, Polska

„81-procentowy atak po dobrym przyjęciu to wynik niespotykany na co dzień w siatkówce. A właśnie tak Polacy zagrali we wtorek z Australią, w drugim spotkaniu grupy A mistrzostw świata, które odbywają się w naszym kraju.”

fakt.pl, Polska

„Nie ma znaczenia z kim grają polscy siatkarze w mistrzostwach świata. Rzucają się do gardeł i nie puszczają. Tak było w meczu z Serbią, podobny scenariusz mieliśmy w spotkaniu z Australią. Biało-czerwoni zwyciężyli we Wrocławiu 3:0 (25:17, 25:19, 25:22).”

dziennikzachodni.pl

„Australijczycy, których biało-czerwoni dobrze zapamiętali z igrzysk olimpijskich w Londynie, kiedy przegrali z nimi 1:3, tym razem nie zdołali ugrać nawet seta. Pierwsze wiadomości, jakie dotarły wczoraj z obozu biało-czerwonych, były jednak natury… kryminalnej. Z autobusu, którym poruszają się nasi zawodnicy, skradziono tablice rejestracyjne. Złodzieje liczyli pewnie, że będzie to cenna pamiątka, jednak blachy nie miały nawet naklejek mistrzostw świata.”

eurosport.onet.pl, Polska

„Jeszcze do niedawna spotkanie Iranu z USA można byłoby określać mianem pojedynku Dawida z Goliatem, ale układ sił w światowej siatkówce diametralnie się zmienił. Persowie wyszkoleni bowiem przez legendarnego Julio Velasco poczynili kolosalne postępy i są zaliczani do ścisłej światowej czołówki. Wystarczy spojrzeć na wyniki ostatniej Ligi Światowej, w której mistrzowie Azji zajęli historyczne czwarte miejsce i to w pierwszym roku swoich startów w tych rozgrywkach.”

W czwartek przypomnimy wydarzenia z 3 września 2014 roku.

Autor/Źródło: Janusz Uznański – rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej/fot. Piotr Sumara

M.Sz.