Krapkowice – miasto turnieju finałowego Młodej Ligi i Młodej Ligi Kobiet

image003 (1)

Na początku marca Krapkowice będą gościć najlepsze w Polsce młodzieżowe zespoły siatkarzy i siatkarek. 2 i 3 marca odbędzie się finałowy turniej Młodej Ligi Kobiet, a 5 i 6 marca – Młodej Ligi.

W Krapkowicach, w hali przy ul. Jana Kilińskiego 3, walkę o tytuł młodzieżowego mistrza Polski siatkarek stoczą Budowlani Łódź, Developres SkyRes V LO Rzeszów, Legionovia Legionowo i PGE Atom Trefl Sopot, a o młodzieżowe mistrzostwo kraju siatkarzy – Jastrzębski Węgiel, LOTOS Trefl Gdańsk, RCS Cerrad Czarni Radom i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Krapkowice to malowniczo położone miasto po obu stronach Odry przy ujściu Osobłogi, w województwie opolskim. Miasto zamieszkuje niespełna 18 tys. osób, a wśród nich Miss Polonia 2005 Malwina Ratajczak.

 

Ziemia Krapkowicka to miejsce tętniące życiem i pozytywną energią. Pełne zieleni i interesujących zakątków. Gdzie okoliczne lasy i wody tworzą znakomitą bazę rekreacyjną dla ludzi spragnionych wypoczynku, gdzie na miłośników historii czekają zabytki, a na inwestorów przychylny klimat i przestrzeń do rozwoju.

Krapkowice to miasto ludzi otwartych na wszelkie inicjatywy, posiadające dogodne warunki i możliwości rozwoju. Jego atutem jest położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych: tradycyjnego szlaku handlowego do Czech i Moraw oraz jednego z najważniejszych szlaków drogowych Europy – autostrady A4. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w starożytności przebiegał tędy słynny Bursztynowy Szlak.

Odwiedzając miasto, można łączyć sportowe pasje z odkrywaniem historii i piękna Ziemi Krapkowickiej. Jej urok podkreślają atrakcyjne zabytki, m.in. zamek krapkowicki, ruiny zamku rycerskiego w Otmęcie, wieża Bramy Górnej z przyległą partią murów obronnych, zamek w Rogowie Opolskim, pałac w Dąbrówce Górnej oraz kościoły parafialne. Najbardziej reprezentacyjną częścią miasta jest rynek otoczony kamieniczkami, najstarsza pochodzi z XVIII wieku. Podobnie jak w Krakowie, każdego dnia w południe na rynku można usłyszeć hejnał Krapkowic, dobiegający z Wieży Bramy Górnej, czyli krapkowickiej.

Dzięki inwestycjom Krapkowice stały się atrakcyjnym miejscem realizacji pasji i spędzania wolnego czasu. Krapkowice to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek, jazdy konnej, wędkarstwa, gry w golfa. Ziemia Krapkowicka to doskonałe miejsce dla miłośników rekreacyjnej jazdy na rowerze. Rowerzyści znajdą tu profesjonalnie przygotowane i oznakowane trasy rowerowe, będące efektem wspólnego polsko-czeskiego projektu, realizowanego z funduszy europejskich. Trasy przebiegają drogami asfaltowymi oraz polnymi przez najciekawsze zakątki okolic, aż do granicy z Czechami.

W samym mieście też nie zapomina się o sporcie i rekreacji. Znajdują się tu hale sportowe, basen, kompleks boisk Orlik, a od ponad 30 lat w maju organizowany jest Krapkowicki Bieg Uliczny, główny na dystansie 10 km oraz towarzyszące biegi w różnych kategoriach wiekowych. Mieszkańcy mogą uczestniczyć np. w amatorskich mistrzostwach w badmintonie lub tenisie stołowym, prowadzone są też rozgrywki ligi futsalu oraz Krapkowickiej Amatorskiej Ligi Siatkówki z udziałem drużyn z Krapkowic i okolicznych miejscowości.

W 1934 roku powstał tu klub sportowy, który od 1963 roku nosi nazwę Otmęt (od nazwy części miasta, do lat 50. ubiegłego wieku samodzielnej miejscowości). Działają w nim drużyny piłki nożnej i piłki ręcznej kobiet. Futboliści uczestniczą w rozgrywkach niższych klas, a szczypiornistki występują w drugiej lidze. W przeszłości piłkarki ręczne odnosiły jednak duże sukcesy, zdobywając pięć medali mistrzostw kraju w latach 70., w tym dwukrotnie sięgnęły po mistrzostwo Polski w latach 1970 i 1971, po czym rywalizowały w europejskich rozgrywkach pucharowych.

Autor: Jarosław Gniadek

M.Sz.